Zderzenie autokaru i tira, 50 osób rannych

50 osób zostało rannych w wypadku na trasie między Stargardem Szczecińskim i Maszewem w Zachodniopomorskiem. W miejscowości Kicko autokar zderzył się z tirem. Policja zatrzymała kierowcę ciężarówki. Jak dowiedział się reporter RMF FM, mężczyzna wczoraj powinien rozpocząć 45-godzinną przerwę od pracy.

Do wypadku doszło na trasie wojewódzkiej numer 106. Autokar, wiozący blisko 60 pasażerów, zderzył się z ciężarówką do przewozu kruszywa.

Jak ustalił reporter RMF FM Michał Fit, ciężarówka najpierw zahaczyła o jadące z naprzeciwka auto osobowe, ciągnące lawetę z reklamą. Później naczepa tira zjechała na przeciwległy pas i uderzyła w autokar na wysokości miejsca kierowcy.

Kierowca ciężarówki został zatrzymany
Policja zatrzymała kierowcę ciężarówki. 25-latek trafił na komendę w Stargardzie Szczecińskim. Jak dowiedział się reporter RMF FM Michał Fit, mężczyzna od wczorajszego poranka w ogóle nie powinien był siadać za kierownicę. Inspekcja Transportu Drogowego przeanalizowała ostatnie dni pracy 25-latka. Okazało się, że wczoraj rano mężczyzna powinien rozpocząć 45-godzinną przerwę od pracy. Inspektorzy dodatkowo wykryli, że tachograf ciężarówki nie miał legalizacji, a mężczyzna nie miał przy sobie obowiązkowych dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień do kierowania ciężarówką, badań lekarskich i psychologicznych. 25-latek został zatrzymany na 48 godzin.

Na razie jednak, przed przesłuchaniem, nie może być mowy o jakichkolwiek zarzutach. Czynności będzie z nim wykonywał prokurator. I to była decyzja prokuratora, żeby tego mężczyznę zatrzymać na razie do jego dyspozycji – wyjaśnia aspirant Przemysław Kimon z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Dziewięć osób w ciężkim stanie
W wypadku rannych zostało 50 osób, w tym czworo dzieci. Stan dziewięciu poszkodowanych określany jest jako ciężki – mają połamane nogi, ręce, obrażenia głowy i klatki piersiowej. Ludzi z najpoważniejszymi obrażeniami, wśród nich jedno dziecko, przetransportowano do szpitali karetkami i helikopterami. Jedna z tych osób trafiła do placówki w Stargardzie Szczecińskim, ponad 20 kolejnych – do sześciu szpitali w Szczecinie. 26 osób z lżejszymi obrażeniami zawieziono natomiast autokarem do szpitala w Stargardzie Szczecińskim. Po opatrzeniu ran 22 osoby opuściły placówkę.
Poza tym na miejscu wypadku powstał punkt opatrunkowy, w którym służby ratunkowe na bieżąco udzielały pomocy poszkodowanym.

W akcji ratunkowej brało udział 14 zespołów ratownictwa medycznego i dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejsce wypadku przyjechali też minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz.

Poszkodowany pasażer: Pamiętam huk i hałas
Autokarem podróżowali świadkowie Jehowy, mieli dotrzeć ze Stargardu Szczecińskiego na zgromadzenie w miejscowości Mosty.

Naszemu reporterowi udało się porozmawiać z jednym z poszkodowanych pasażerów. Pamiętam tylko huk i hałas – mówił mężczyzna. Był stres, szok. Później okazało się, że jednak niektórzy zaczęli się gorzej czuć. Nie bolało, a raptem zaczyna boleć – opowiadał.

Myśmy jechali z normalną prędkością, prawidłowo. Ale ten kierowca bardzo się spieszył. I na zakręcie połowa przyczepy znalazła się na naszej stronie, nie było gdzie uciec. No i przyczepa nas skasowała. Huk, hałas, krzyk – relacjonował inny pasażer feralnego autokaru.
Michał Fit rozmawiał również z kierowcą auta osobowego, o które pierwotnie zahaczyła ciężarówka. Mężczyzna podbiegł do autokaru, by ratować rannych. Przed autokarem leżała jedna osoba, która prawdopodobnie wypadła przez szybę. Miała mocno rozbitą głowę. Kierowca miał zakleszczone nogi. A w autobusie słychać było krzyki, jęki poturbowanych ludzi – opowiadał.

Droga wojewódzka numer 106 została odblokowana w sobotę po południu.

źródło: www.rmf24.pl

 

  Zostaw komentarz

  Linki sponsorowane

  Od jak dawna posiadasz prawo jazdy kat. C (C+E)?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...
  Kategorie Newsów