Polaku! Masz sygnalizować zamiar a nie sam manewr!

wyprzedzanie Prawo o ruchu drogowym stanowi, iż kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

W tym jednym zdaniu zawartych jest kilka bardzo ważnych przesłanek i warunków, których niestety spora część kierowców nie pojmuje lub nie chce pojąć.

Czy wiesz, co to znaczy sygnalizować ZAMIAR? (a nie manewr!)
Bardzo wielu zmotoryzowanych włącza kierunkowskazy zbyt późno. Wystarczy popatrzeć na samochody jadące przed nami. Jak wygląda zmiana pasa ruchu? Pojazd zaczyna przejeżdżać na sąsiedni pas i dopiero w tym momencie widzimy włączony kierunkowskaz. Czy to jest sygnalizowanie zamiaru? Nie! To jest nikomu niepotrzebne miganie. To już musztarda po obiedzie.

Kierunkowskazy mają pełnić w założeniu przede wszystkim funkcję ostrzegawczą i informacyjną. Aby kogoś ostrzec o swoim zamiarze, należy to, rzecz jasna, uczynić odpowiednio wcześnie. Tak, aby ten ostrzegany miał czas na zorientowanie się, co chcemy zrobić, po prostu czas na zauważenie naszego kierunkowskazu.

Nie ma na to żadnych szans, jeżeli kierunkowskaz zostaje włączony ułamek sekundy przed wykonaniem manewru.
Tu nie chodzi wcale o to, żeby jechać przez pół minuty z włączonym migaczem, zanim rozpoczniemy zmianę pasa. W dynamicznym ruchu miejskim często po prostu nie ma na to czasu, bo sytuacja na jezdni rozgrywa się bardzo szybko. Wystarczy jednak, by nasz kierunkowskaz mignął 2-3 razy, zanim przystąpimy do wykonania manewru. To już pozwoli jadącym za nami zorientować się, jaki mamy zamiar.

Czym skorupka za młodu… czyli błędny algorytm
Opisane powyżej nieprawidłowe postępowanie kierowców jest często rezultatem błędnych nawyków, wpojonych już podczas nauki jazdy. Na co dzień włączenia kierunkowskazów dokonujemy przecież niejako automatycznie. Jeśli nauczono nas tego błędnie, tak postępujemy nadal.

Przyjrzyjmy się sami sobie alko z fotela pasażera komuś, kto prowadzi samochód. Jak odbywa się zmiana pasa ruchu, jakie czynności wykonuje kierowca? Spojrzenie w lusterko – kierunkowskaz – i następnie od razu ruch kierownicą, niemal w tym samym momencie. To jest właśnie ten błędny algorytm.

A jak powinien wyglądać prawidłowy?
• Spojrzenie w lusterko (ogóle to jak najczęściej powinniśmy patrzeć w lusterka!). Oceniamy sytuację na sąsiednim pasie. Jeśli pędzi nim kilka samochodów, nie mamy szans na zmianę pasa ruchu w danej chwili. Jeśli warunki pozwalają na zmianę pasa, przechodzimy do następnego punktu.
• Włączenie kierunkowskazu
• Jeszcze jedno szybkie spojrzenie w lusterko
• Zmiana pasa ruchu (lub rezygnacja z manewru, jeśli sytuacja się zmieniła).

Właśnie ten drobiazg, ponowne spojrzenie lusterko już po włączeniu kierunkowskazu pozwala na to, by w tym czasie nasz kierunkowskaz mignął 2-3 razy. I to już wystarczy!

Opisany algorytm można zrealizować także podczas szybkiej, dynamicznej jazdy. Nie chodzi przecież o to, by gapić się pół minuty w lusterko, ale żeby szybkim spojrzeniem jeszcze raz ocenić sytuację, zanim ruszymy kierownicą.

źródło: interia.pl

 

  Zostaw komentarz

  Linki sponsorowane

  Od jak dawna posiadasz prawo jazdy kat. C (C+E)?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...
  Kategorie Newsów