Jak zmienić sytuację na polskich drogach?

Specjaliści z ośrodka TNS Pentor, w oparciu o surowe przepisy panujące na drogach Szwajcarii i Finlandii, przeprowadzili interesujące badanie. Ich celem było sprawdzić, czy mandaty o równowartości kilkudziesięciu tysięcy złotych za przekroczenie dozwolonej prędkości, przyczyniłyby się do spadku liczby wypadków.

Badanie przeprowadzone zostało w ramach kampanii „Prędkość zabija. Włącz myślenie”. W jego trakcie, aż 49 proc. polskich kierowców stwierdziło, że surowsze kary są w stanie zmotywować ich do ograniczenia prędkości. Z kolei 43 proc. uważa, że podobne skutki mogłoby przynieść zabieranie mandatów. Co ciekawe, ci sami ankietowani uważają mandaty i fotoradary, za tylko chwilowy środek zaradczy, który w dodatku może przyczyniać się do stłuczek, za sprawą gwałtownego hamowania i analogicznie przyspieszania, przy próbie nadrobienia czasu straconego na wolnej jeździe.

To właśnie krótkotrwały efekt działania stał się motorem napędowym do szukania alternatywnych rozwiązań. Badacze przeświadczeniu są o fakcie, iż to głównie mentalność polskiego kierowcy stanowi wyznacznik problemu wypadków. W naszym kraju panuje bowiem przekonanie, że można jeździć szybko i bezpiecznie. Na ogół, do zdjęcia nogi z gazu motywują jedynie czynniki zewnętrzne, jak pogoda lub stan nawierzchni. Do zmiany tego myślenia powołany został właśnie projekt „Prędkość zabija. Włącz myślenie”, realizowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tegoroczna edycja kampanii rozpoczyna się 1 czerwca i potrwa do sierpnia br, obejmując szczególnie niebezpieczny okres wiosennych wyjazdów oraz wakacji.

Jerzy Szymłowski, ekspert z zakresu bezpieczeństwa drogowego, zauważa, że nawet udział w wypadku drogowym przynosi wyłącznie doraźny efekt. Kierowcy przyznają, iż takie doświadczenie zmieniło ich sposób jazdy tylko na pewien czas. Psycholog transportu, Andrzej Markowski, podkreśla, że „kierowcy muszą być świadomi jakie mechanizmy determinują ich niewłaściwe zachowania na drodze oraz zmienić swoje poglądy w zakresie przekraczania ograniczeń prędkości”.

źródło: www.trans.info

 

  Zostaw komentarz

  Linki sponsorowane

  Od jak dawna posiadasz prawo jazdy kat. C (C+E)?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...
  Kategorie Newsów