Ciężarówki spotkać można nie tylko na autostradach. Wiele z nich zobaczyć można na ekranach kinowych i telewizyjnych. Poniżej prezentujemy tytuły filmowe, w których tiry pełnią rolę głównego bohatera.

movieKonwój / Convoy (1978)
Znany z gorącego temperamentu kierowca ciężarówki „Gumowy Kaczor” ma zdecydowanie dość nasilających się szykan ze strony policji. Spięcie z szeryfem staje się pretekstem do rozpętania prawdziwej wojny ze stróżami prawa, a bohater staje się ogniskiem zapalnym buntu wśród wszystkich okolicznych kierowców, który tworzą tytułowy konwój z wielkich trucków. Z czasem role się odmieniają i to policjanci stają się uciekinierami…

movieGangsterzy szos / High-Ballin’ (1978)
Duke, niezależny kierowca 18-kołowej ciężarówki i jego przyjaciel Rane, zawodowy motocyklista, były akrobata lotniczy, postanawiają wydać walkę Carollowi, właścicielowi dużego przedsiębiorstwa transportowego, nękającego indywidualnych kierowców. Caroll zamierza przy pomocy swego wspólnika Harveya zabić Duke’a, by tym sposobem przełamać opór niezależnych kierowców, których Duke podtrzymuje na duchu.

movieMistrz kierownicy ucieka 1 / Smokey and the Bandit I (1977)
Przemytnik alkoholu noszący przezwisko Bandzior za pokaźną sumę przyjmuje propozycję pewnego ekscentrycznego teksańskiego milionera i zgadza się w rekordowym czasie 28 godzin przeszmuglować wielką ciężarówką 400 kartonów piwa „Coors” z Teksasu do Atlanty. W drodze powrotnej, po załadowaniu cennego ładunku Bandzior zabiera ze sobą pannę młodą – Carrie, która właśnie zbiegła sprzed ołtarza. Jej niedoszły teść – szeryf Buford T. Justice, nie zamierza pozwolić jej spokojnie odjechać. Rozpoczyna zakrojony na szeroką skalę pościg za Bandziorem.

movieMistrz kierownicy ucieka 2 / Smokey and the Bandit II (1980)
Dalszy ciąg opowieści o przystojnym i brawurowo jeżdżącym przemytniku, o pseudonimie Bandzior, który tym razem eskortuje wielką ciężarówkę, prowadzoną przez przyjaciela, z niezwykłym bagażem: ciężarną słonicą, Charlottą. W zamian za jej transport obaj mają otrzymać 400 tysięcy dolarów. Poluje na nich wyjątkowo zawzięty szeryf z Teksasu, Buford T. Justice.

movieMistrz kierownicy ucieka 3 / Smokey and the Bandit III (1983)
Stary Enos wraz z synem otwierają restaurację z darami morza. Aby ją zareklamować wynajmują Celtusa, aby przejechał się po kilku Stanach i ciągnął za sobą makietę rekina. Jednakże szeryf Justice myli Celtusa z prawdziwym Bandytą, sywm wielkim wrogiem i rozpoczyna pościg.

movieMaksymalne przyspieszenie / Maximum Overdrive (1986)
Kometa Rhea-M krążąca wokół Ziemi powoduje, że wszystkie urządzenia odmawiają posłuszeństwa i zwracają się przeciwko człowiekowi. Grupka ludzi znajduje schronienie w stacji przekaźnikowej, która zostaje otoczona przez hordę rozwścieczonych ciężarówek. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przeżycie, w której nie wszystkim będzie dane dożyć jej finału.

moviePonad szczytem / Over the Top (1987)
Lincoln Hawk jest kierowcą ciężarówki i walczy w zawodach „arm wrestling”. Po śmierci żony, jego synem opiekują się dziadkowie, którzy nienawidzą go za to w jaki sposób opuścił ich córkę. Hawk chce udowodnić, że jest odpowiedzialnym ojcem. Nadzieją są zawody, a w zasadzie główna wygrana, dzięki której ma nadzieję rozpocząć nowe życie…

movie300 mil do nieba (1989)
Jędrek i Grześ mieszkają ze swoją rodziną w ciężkich warunkach. Chłopcy postanawiają zmienić swoje życie. W tym celu uciekają z domu i próbuje przedostać się do Szwecji. Ukrywają się pod podwoziem TIR-a i w ten sposób trafiają do Danii. Ich losem zainteresowała się pewna dziennikarka, dzięki której chłopcy otrzymują azyl.

movieBandzior Bandzior / Bandit Bandit (1994)
Bandzior (Brian Bloom), osławiony mistrz kierownicy, i jego przyjaciel Lynn (Brian Krause), popadają w tarapaty, gdy w okolicy pojawia się jeszcze jeden, o wiele groźniejszy bandyta. Do walki z nim wyrusza niestrudzony stróż prawa, szeryf Enright (John Schneider).

movieCzarny pies / Black Dog (1998)
Były kierowca ciężarówki Jack Crews po wyjściu z więzienia zatrudnia się jako mechanik w firmie transportowej. Jego pracodawca, Culter, proponuje mu kurs z Georgii do New Jersey za dziesięć tysięcy dolarów. Jack zgadza się na tę ofertę. Po drodze odkrywa, że przewozi broń, a wspólnik szefa zamierza przejąć ładunek. Próbuje wycofać się z umowy. Culter, chcąc zmusić Jacka do współpracy, porywa jego żonę i córkę.

moviePrześladowca / Joy Ride (2001)
Levis w trakcie rozmowy telefonicznej z przyjaciółką dowiaduje się, że zerwała ona właśnie ze swoim chłopakiem. Venna przy okazji wspomina, że miło byłoby, gdyby ktoś po nią przyjechał. Levis kupuje samochód i wyrusza, aby ja odebrać. W drodze dowiaduje się, że jego brat, Fuller, siedzi w więzieniu, więc po drodze zabiera go ze sobą zapłaciwszy uprzednio kaucję. Na pewnym postoju Fuller instaluje w samochodzie CB Radio. Znudzeni jazdą postanawiają zakpić z jednego z kierowców ciężarówek… Niewinna zabawa przemienia się w koszmar…

moviePrześladowca 2 / Joy Ride 2: Dead Ahead (2008)
„Joy Ride 2″ opowiada historię czterech młodych osób jadących na koncert do Las Vegas. Po drodze psuje się im samochód, po czym popełniają fatalny błąd. Kradną samochód należący do sadystycznego mordercy, który kieruje ogromną ciężarówką, a jest nim znany z wcześniejszej części – Rusty Nail.

movieSzara ciężarówka w kolorze czerwonym / Sivi kamion crvene boje (2004)
Ratko, Bośniak, właśnie wychodzi z więzienia. Ona, Susana, chce się wybrać na odpoczynek do Dubrovnika. Niespodziewanie dziewczyna wpada pod koła ciężarówki Ratka i ten zabiera ją w podróż ze sobą… Na początku trudno jest im zgrać swoje temperamenty i dziwactwa, ale w końcu zbliżają się siebie. Wszystko byłoby jak w bajce, gdyby nie właśnie rozpoczynająca się wojna domowa w Jugosławii.

movieKant-Pol (2006)
Akcja filmu toczy się wokół kierowców samochodów ciężarowych, którzy stoją w kolejce po węgiel. Wśród bohaterów spotykamy różnych oszustów: prezesa, który ma biuro w torbie; muzyka, który gra tylko przy pomocy dyskietki; kierowcę, który jeździ na lewych dokumentach po nieboszczyku. Policja ma duży kłopot z „Kant-Polem”, czyli Rzeczpospolitą Kanciarzy.

movieŚmiercionośny ładunek / Dekker & Adi – Wer bremst verliert! (2008)
Thomas Dekker zarabia na życie jako kierowca tira. Jedyną rzeczą, na której mu zależy to jak najszybciej spłacić długi i znaleźć czas dla syna. Jednak jego kolejny ładunek przyciąga uwagę policji, tajnych służb rządowych oraz arabskich bojowników… Rutynowy kurs z biustonoszami zmienia się w ucieczkę przed policją, pościg za bandytami i walkę o życie swoje i porwanego syna. Pomaga mu niedoszły samobójca, Adi.

movieW drodze / Trucker (2008)
Diane Ford (Michelle Monaghan) jest kierowcą ciężarówki transportowej. Większość czasu spędza w poza domem a teraz jeszcze zostaje zmuszona do wzięcia na pewien czas pod opiekę swojego 11-letniego syna Petera (Jimmy Bennett) od byłego męża. Kobieta nie potrafi się porozumieć ze swoim dzieckiem, którego nie widziała prawie dekadę.