Co konsulaty mogą zrobić dla kierowcy za granicą?

konsulat W ostatnim czasie do ZMPD docierają informacje o wzrastającej liczbie różnego rodzaju zapytań i próśb przewoźników o podjęcie interwencji, kierowanych do polskich konsulatów. W szczególności dotyczy to konsulatów RP znajdujących się w państwach Unii Europejskiej oraz Europy Środkowej i państw bałkańskich. W tej sprawie otrzymaliśmy pismo z Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, które załączamy poniżej.

Departament Konsularny stoi na stanowisku, iż nie we wszystkich sprawach zgłaszanych przez przewoźników lub kierowców konsulat posiada podstawę prawną do podjęcia interwencji. Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi konsul nie może regulować mandatów wystawionych kierowcy za naruszenia różnego rodzaju zagranicznych przepisów drogowych, nie „załatwia” lawet, nie podstawia zastępczych środków transportu, nie wykonuje zadania tłumacza telefonicznego ani nie pełni funkcji adwokata albo windykatora należności oraz nie reguluje należności przewoźników.

ZMPD nie do końca zgodziło się z argumentacją przedstawioną w ww. piśmie Departamentu Konsularnego MSZ. Zdaniem ZMPD decyzja w sprawie zgłaszanej do konsulatu przez przewoźnika lub kierowcę i zakwalifikowanie jej do podjęcia interwencji powinno być podejmowane za każdym razem indywidualnie, zgodnie z właściwością danej sprawy bądź prośby o interwencję. Uważamy także, że sprawy takie jak pomoc przewoźnikom w „rozładowaniu” kolejek po stronie zagranicznej, skutków opieszałej działalności zagranicznych służb celnych, itp., winny być przedmiotem zainteresowania polskich konsulatów i podstawą do podejmowania działań interwencyjnych. Jest zrozumiałe również, że w przypadkach naruszenia praw obywatela polskiego przebywającego za granicą, w różnego rodzaju sytuacjach losowych, zagrażających życiu, itd., konsul powinien podjąć odpowiednie działania z zakresu opieki konsularnej. W związku z powyższym wystosowaliśmy odpowiedź na ww. pismo do Departamentu Konsularnego MSZ (w załączeniu).

Szczegółowe informacje na temat pomocy konsularnej, w tym o przypadkach, gdy konsul może udzielić pomocy obywatelowi polskiemu przebywającemu za granicą oraz o przypadkach, gdy takiej pomocy – zgodnie z obowiązującymi przepisami – udzielić nie może, dostępne są na stronie MSZ.

źródło: zmpd.pl

 

  Zostaw komentarz

  Linki sponsorowane

  Od jak dawna posiadasz prawo jazdy kat. C (C+E)?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...
  Kategorie Newsów