Ceny paliw w dół – będzie poniżej 5zł za litr?

paliwo
Benzyna wspólnie z olejem napędowym są najtańsze od października 2011 roku. W ciągu ostatniego tygodnia ceny paliw spadły średnio o trzy grosze za jeden litr.

Analitycy przewidują, że w przeciągu najbliższych tygodni ceny paliw spadną poniżej 5-ciu złotych za jeden litr. Ceny paliwa spadają w hurcie, co jest spowodowane taniejącą na świecie ropą. Według biura Reflex w tym tygodniu średnie ceny spadły o trzy grosze na litrze, w następnym skala obniżek może sięgać średnio 5-7 groszy na litrze benzyny, 3-5 groszy na litrze oleju napędowego i około 2 groszy na litrze autogazu. Reflex podkreślił, że już można natrafić na stacje, gdzie za litr benzyny i oleju napędowego zapłacimy mniej niż 5 zł.


Czeka nas festiwal obniżek

Jak ocenił portal e-petrol.pl w przedostatnim tygodniu października kierowcy powinni oczekiwać „festiwalu obniżek”, a psychologiczna granica 5 zł za litr będzie przekraczana na coraz większej ilości stacji, zwłaszcza w przypadku oleju napędowego. Także na stacjach oferujących tanie paliwo – automatycznych czy przy supermarketach – już niebawem, w perspektywie kilkunastu dni, także litr benzyny może kosztować mniej niż 5 zł.
Portal szacuje, że w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny 95 powinny mieścić się w przedziale 5,11-5,23 zł za litr, oleju napędowego – 5,03-5,14 zł za litr, a autogazu – 2,55-2,62 zł za litr.

Niższe ceny w hurcie

Spadki w hurcie, jakie obserwowaliśmy w dobiegającym końca tygodniu są bardzo duże i są wynikiem trendu spadkowego na ropie i paliwach na giełdach międzynarodowych – dodał portal.
W tym tygodniu ceny ropy w Londynie osiągnęły minima – tegoroczne i 4-letnie – podkreślił e-petrol.pl; choć jak zaznaczył portal w piątek rynek odreagowuje i cena ropy Brent utrzymuje się powyżej poziomu 85 dol. za baryłkę.
Reflex wskazuje z kolei, że argumentów do dalszego spadku cen ropy dostarczył najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), która po raz czwarty zrewidowała – znacznie w dół – prognozy wzrostu światowej konsumpcji ropy.

 

  Zostaw komentarz

  Linki sponsorowane

  Od jak dawna posiadasz prawo jazdy kat. C (C+E)?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...
  Kategorie Newsów