CB radio to niezbędne narzędzie w pracy każdego kierowcy. Pomaga ominąć korki i patrole policji, a niekiedy posłużyć jako nawigacja. Nie zawsze pracodawca wyposaża samochód w CB. Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze radia i anteny.

Producenci radiotelefonów CB kuszą początkujących użytkowników systemami automatycznego wyciszenia szumów. Każdy producent stosuje swoją nomenklaturę – przykładowo President nazywa swój system ASC (automatic squelch control), Uniden DSC (dynamic squelch control), a koreański Yosan ASQ (automatic squelch).

Każdy z tych systemów z opisów marketingowców brzmi po prostu świetnie. „Tylko włączę radio i to wszystko, co muszę zrobić. Będę słyszał wszystko czysto i wyraźnie bez szumów.” – myśli przeciętny Kowalski.

radio0

Nie do końca tak jest. W sieci można znaleźć mnóstwo błędnych informacji na temat działania tych systemów, co w praktyce prowadzi do kuriozalnej sytuacji, w której użytkownik za podstawowe kryterium wyboru radia uważa automatyczną blokadę szumów. Jednocześnie ten sam niedoinformowany Kowalski gotów jest poświęcić model radia z ręcznym RF Gainem na rzecz tego z automatem (bo w teorii jest wygodniejszy).

Jak działają systemy typu ASC?
Upraszczając: każde radio posiada bramkę szumów odpowiedzialną za wpuszczenie bądź nie sygnału o konkretnej wartości. Automatyczny squelch to przeważnie ustawienie konkretnej wartości, przeważnie dość wysoko, by ograniczyć przebijanie się szumów. Główną zaletą dobrze skalibrowanego ASC jest niski poziom szumów, ale odbywa się to kosztem znacznej utraty zasięgu. Bardziej obrazowo ujmując – tracimy ok. 2/3 zasięgu po włączeniu automatycznej bramki.

Rezultatem użytkowania automatycznej bramki oraz krótkiej anteny 50cm jest mizerny zasięg ok. kilometra.

Należy pamiętać, że znaczna część systemów (np. ASC w President Johnny II ASC, Harry II ASC, Walker ASC) obarczona jest poważną wadą, która polega na obcinaniu całkiem wyraźnych rozmów. Efekt jest taki, jakby rozmówca się jąkał. Tą samą rozmowę możemy swobodnie kontynuować jeśli skorzystamy z ręcznych ustawień bramki szumów. Wniosek: automat jest ustawiony na zbyt mocną wartość.

FAKTY I MITY:
Automat znacznie ogranicza zasięg odbioru – FAKT
Automat sprawia, że radio jest bezobsługowe – MIT
Automatyczna blokada szumów lepiej pracuje z długą anteną – FAKT
Automat to najważniejsza cecha radioodbiornika – MIT
Automat to niezbędna funkcja w CB radiu – MIT
Automatyczna blokada szumów jest lepsza od ustawienia manualnego – MIT

radio1Wielu początkujących użytkowników CB staje przed dylematem jaką antenę CB zakupić. Sprzedający i producenci zasypują nas licznymi parametrami – mało kto jednak wie, jak tak naprawdę należy te parametry interpretować. Bardzo często kupujący wybierają konkretną antenę ponieważ producent deklaruje 1000W mocy i zysk 4 dB – całkowicie pomijając długość anteny, jej typ oraz kraj pochodzenia. Niestety te parametry są najmniej istotne.

Kraj pochodzenia
Bardzo istotna cecha anteny, która przeważnie przesądza o jakości wykonania sprzętu CB. Najbardziej cenione anteny produkowane są we Włoszech (Lemm, Sirio, Midland, Sirtel, Sigma) – właśnie ze względu na jakość wykonania, a co za tym idzie – bezawaryjność.

Długość anteny
Tak naprawdę najistotniejszy parametr anteny. Zależność jest prosta – im dłuższa antena tym lepszy zasięg odbioru i nadawania. Im dłuższa antena tym lepszy stosunek sygnał użyteczny/szum. To nieprawda, że krótka antena zbiera mniej zakłóceń. Static (szum) jest bardzo zbliżony dla anteny 200cm i dla anteny 30cm. Różnica polega na tym, że antena 30cm praktycznie nie zapewnia żadnego sygnału użytecznego na odległości większej niż kilometr, a antena 200cm pozwala na komfortową łączność na odległość 10km.

Nie należy też popadać w skrajność – różnica między antenami rzędu 5 centymetrów jest pomijalna i nie powinna decydować o końcowym wyborze anteny.

Zasięg anteny
Bardzo kontrowersyjny parametr, ponieważ na zasięg wpływa wiele czynników (przeciwwaga, ukształtowanie terenu, propagacja, przeszkody terenowe, zakłócenia przemysłowe itd. itp.) i nie można jednoznacznie określić minimalnego i maksymalnego zasięgu. W ofertach sklepu podaje się zasięg maksymalny w normalnych warunkach (trasa, płaski teren) – przykładowo dla Sirio ML-145 142cm 17 kilometrów. Zasięg średni przy tej antenie w trasie wynosi ok. 10 kilometrów. Należy pamiętać, że w praktyce zasięg średni jest ważniejszy (po włączeniu filtrów przeciwzakłóceniowych, ustawieniu blokady szumów, zmniejszenia czułości odbiornika RF Gain itd.).

Częstotliwość pracy
Pasmo CB (40 kanałów) obejmuje częstotliwość 26.960-27.405MHz. Przykładowo: antena, która wg deklaracji producenta skutecznie pracuje w zakresie 26-28MHz nie musi pracować lepiej od takiej, która jest dedykowana na 27MHz. Dla początkującego ważne, by antena pracowała w częstotliwości 27MHz – czyli umożliwiała pracę na 40 kanałach (tyle ile ma 99% radii CB).

radio3

Długość fali (1/4 fali, 1/2 fali, 5/8 fali itd.)
Jest to kolejny mało istotny parametr w antenach samochodowych. W praktyce wszystkie anteny samochodowe to anteny 1/4 fali skrócone cewką dopasowującą.

Moc
Antena jest elementem pasywnym – parametr mocy nie ma nic wspólnego ze sprawnością i czułością anteny.
Parametr mocy określa z jaką mocą możemy nadawać, by nie uszkodzić anteny. Nic więcej. Antena o większej wartości parametru mocy nie będzie nadawać dalej czy lepiej.Na koniec jeszcze kilka słów o kultowych „szklanych cewkach”, „sprężynkach”, „wzmacniaczach w antenie” i innych rarytasach. Szklana cewka okazuje się być plastikową osłoną – czyli niczym się nie różni od czarnego plastiku. Mało tego – typowa dla takich anten jest nieszczelność obudowy i zbieranie się w niej wody. Nie jest to wzmacniacz anteny lecz po prostu obudowa cewki. Podobnie jak wszelkie sprężyny – jest to element zainstalowany typowo dla poprawy czy też urozmaicenia wyglądu i nie ma nic wspólnego z lepszym nadawaniem czy odbiorem.
KONEKTOR5000.PLMateriał powstał przy współpracy z firmą KONEKTOR5000.PL